Dodatkowa praca jako freelancer oprócz etatu: praca jako wolny strzelec oprócz głównej działalności na etacie

Wejście do freelancerskiego świata to dla etatowców zawsze odważny krok. Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby zyskać bezpieczeństwo finansowe i zapewnić sobie sukces. Wiele osób decyduje się na samym początku pracować jako freelancerzy w ramach dodatkowej działalności. To dobry sposób na to, aby przetestować własną firmę i spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy. Prowadzenie własnej działalności równolegle do pracy na etacie wymaga jednak pewnych przygotowań i wiedzy.

Zwróć uwagę na podatki i przekaż informację do kasy chorych.

Osoby, które oprócz etatu mają także własną firmę, powinny zapoznać się z przepisami podatkowymi, które obowiązują w tej sytuacji. Dodatkowe przychody z tego tytułu należy zgłosić do urzędu skarbowego. W przeciwnym razie grozi nam posądzenie o oszustwo podatkowe. Chcąc zyskać pewność, warto skontaktować się z doradcą podatkowym bądź innym specjalistą w tej dziedzinie. Warto jest utrzymywać kontakt z taką osobą, która na późniejszym etapie odpowie nam na różne pytania.

Oprócz urzędu skarbowego należy także poinformować kasę chorych. Również w tym przypadku trzeba zgłosić nowe składki oraz ewentualne ryzyka płynące z działalności na własną rękę. Podstawowe informacje na ten temat można znaleźć w portalu dla przedsiębiorców ministerstwa.. W zależności od ubezpieczenia zdrowotnego trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

Informacji najlepiej jest zasięgnąć we własnej kasie chorych.

W przypadku osób, które decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej równolegle do etatu istotne są także kwestie natury prawnej. Należy bowiem wziąć pod uwagę różne aspekty, takie jak choćby zawarcie ubezpieczenia od kosztów związanych z ochroną prawną. Dzięki temu na wszelki wypadek będziemy mieli wsparcie prawnika.

Jest to szczególnie ważne w przypadku osób realizujących poważne inwestycje bądź działających na własną rękę w branży, która niesie ze sobą duże ryzyko finansowe. W większości przypadków ubezpieczyciele służą bezpłatnym doradztwem w zakresie różnych form ochrony prawnej.

Gdy jednak uporamy się już z tymi formalnościami, będzie można skupić się na samej działalności. To dobry sposób na to, aby oszacować własne szanse na danym rynku, a w przyszłości być może podjąć decyzję dotyczącą pełnego przejścia na własny rachunek. Starania w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników i możliwość sprawdzenia się nie bez powodu stanowią dla początkujących przedsiębiorców kuszącą perspektywę.

Aby można było osiągnąć sukces, zwłaszcza na samym początku potrzebne są jednak stałe informacje zwrotne oraz doradztwo dotyczące własnej sytuacji w roli przedsiębiorcy.

Doradztwo, ustawiczne kształcenie i odpowiedni zleceniodawcy

Nawet wówczas, gdy prowadzi się działalność równolegle do etatu, trzeba też oczywiście dysponować wymaganymi w danej branży umiejętnościami. Dla większości osób jest to przede wszystkim wejście do nowego świata pracy. Etat zapewnia bezpieczeństwo finansowe, a dodatkowo zyskuje się więcej możliwości kontynuacji kariery.

Ten model wybiera wiele osób, które nie chcą od razu pracować tylko na własny rachunek. Na forach internetowych często dyskutuje się o podatkowych aspektach dodatkowej pracy do 400 euro miesięcznie. Na forum gutefrage.net można szybko znaleźć odpowiedź na najpopularniejsze pytania dotyczące tego złożonego tematu; jednocześnie istnieje także możliwość uzyskania bezpłatnego i niezobowiązującego doradztwa dotyczącego problemów związanych z samodzielną działalnością.

Zasięgając porad na takich portalach oraz oczywiście u odpowiednich doradców, mamy spore szanse na sukces. Kto wie, być może wkrótce okaże się, iż życie freelancera jest dla nas ekscytującą i przynoszącą odpowiednie zyski formą pracy. W ostatecznym rozrachunku to nowe doświadczenie może spowodować prawdziwą rewolucję w życiu zawodowym, a tym samym także w karierze.