Według danych Federalnego Ministerstwa Gospodarki liczba osób wykonujących wolne zawody wzrosła w ciągu roku (2019–2020) o 1,3 procenta i wynosi łącznie 1,45 miliona ludzi. Kryzys pandemiczny nie przerwał trendu, który obserwujemy już od kilku lat.
Największy wzrost odnotowano w zawodach technicznych i przyrodniczych. Aktualnie pracuje w nich 287 000 freelancerów – wzrost wyniósł ok. 2,5%.
Trend 1: brak fachowców i wzrost liczby niezależnych współpracowników
Firmy, czy to z branży usługowej, samochodowej, administracji publicznej, przetwórczej czy energetycznej, są zdane na usługodawców z branży IT ze względu na brak fachowców. Według badań firmy będą w przyszłości zatrudniać coraz częściej freelancerów zamiast pracowników etatowych. Fachowa wiedza freelancerów to jeden z najmocniejszych argumentów, który zapewnia im odpowiednią liczbę zleceń.
Trend 2: rekrutacja i poszukiwanie projektów przez platformy dla freelancerów
Poszukiwanie freelancerów będzie w przyszłości odbywało się w coraz większym stopniu przez platformy typu freelance.pl. Oxford Internet Institute pisze w swoim raporcie badawczym, że w ostatnich latach liczba projektów oferowanych na platformach online wzrosła o 26%, szczególnie w branży IT development.
Dla przedsiębiorstw taka forma rekrutacji oznacza wysoką elastyczność. Znajdują freelancera dokładnie wtedy, kiedy go potrzebują. Nie będą miały jednak długoterminowych stałych kosztów, który mógłby stać się krytyczny, gdyby zleceń było mniej.
Poszukiwanie przez platformy dla freelancerów jest dla firm proste i szybkie. Jest tam sporo freelancerów do wyboru, zaś w rzadszych przypadkach koszty powstają przez pośredników pracy angażowanych w trakcie poszukiwań. W ten sposób firmy stają się coraz bardziej elastyczne w kwestii rekrutacji. Ten czynnik będzie coraz ważniejszy w czasach cyfryzacji.
Te same punkty można zastosować w odniesieniu do freelancerów: dostęp do projektów jest łatwiejszy przez platformy internetowe. Łatwiej, a przede wszystkim szybciej, jest znaleźć odpowiedni projekt, można też jednocześnie nawiązać długofalowe relacje i kontakty.
Trend 3: elastyczność
Elastyczność jest atutem. Zarówno w odniesieniu do rekrutacji, jak i do czasu i planowania pracy. W wielu branżach i firmach ten temat zyskuje na znaczeniu. Hasło: elastyczność! Przecież godziny pracy od 9:99 do 17:00 nie muszą pasować każdemu. Przeciwnie: dynamiczne warunki ramowe zwiększają zadowolenie z pracy – a dzięki temu także wyniki.
Freelancerzy idą o krok dalej. Przy wielu projektach mogą swobodnie planować pracę – byle była gotowa w terminie. Dwie trzecie respondentów ankiety przeprowadzonej przez nasz portal freelance.de podało, że tego rodzaju elastyczne podejście jest głównym powodem wyboru wolnego zawodu.
Trend 4: fachowa wiedza będzie miała decydujące znaczenie także w przyszłości
Firmy oferujące projekty szukają ekspertów. Dzięki pracy przy różnych projektach i z różnymi zleceniodawcami freelancerom często dużo łatwiej przychodzi wdrażanie się w projekt i współpraca z różnymi zespołami. Tym ważniejszą sprawą dla oferującego projekt są referencje, z których to doświadczenie wynika. Kwalifikacje freelancerów będą w przyszłości coraz ważniejsze.
Począwszy od kwestii równouprawnienia, referencje pozwalają wyciągnąć neutralne i ważne wnioski dotyczące jakości pracy freelancera i jego kwalifikacji.
Trend 5: współpraca to podstawa
Freelancerzy często są utożsamiani z osobami działającymi w pojedynkę, ale tendencja jest zupełnie inna: Praca w sieci oraz praca zespołowa są coraz istotniejsze. Cyfryzacja znosi granice współpracy (także w kontekście międzynarodowym i kulturowym), dlatego tzw. współpraca w zespołach mieszanych staje się standardem. Oprócz tego rodzaju pracy zespołowej freelancerzy często zajmują się także dużymi projektami, za które odpowiadają. Wtedy budują własne zespoły z innych freelancerów oraz koordynują przebieg projektu i organizują wszystkie procesy. Ale nie tylko współpraca przy projekcie będzie dla freelancerów coraz ważniejsza. Klasyczny home office coraz częściej jest zamieniany na środowisko bardziej przypominające firmę: Biura współdzielone i przestrzenie coworkingowe to ważny trend.
Trend 6: samostanowienie i zmiana wartości
Ta tendencja dotycząca nowego sposobu współpracy jest z pewnością związana z nowym pokoleniem. Pokolenie Y trafiło na rynek pracy i podąża za nowymi wartościami: Przekształcanie hobby w zawód, samostanowienie i samorealizacja, radość z pracy i płaskie struktury są w centrum zainteresowania – pieniądze często nie są tak ważne. Te wszystkie wymagania można spełnić jako freelancer. To kolejny powód, dla którego liczba osób wykonujących wolne zawody będzie w przyszłości nadal rosła.
Trend 7: rosnące stawki
Ze względu na duży popyt na freelancerów prognozuje się dalszy wzrost stawek. Dotyczy to w szczególności branży IT i programowania. W innych branżach sytuacja wygląda odmiennie. Freelancerzy podają bardzo różne stawki w zależności od kwalifikacji. Nie ma jednej obowiązującej stawki dla konkretnego eksperta.
Firmom opłaca się więc porównywanie ofert freelancerów zamiast zaangażowania pierwszej lepszej osoby. Ponadto warto też dokładniej się przyjrzeć kandydatom, bo to duży wybór pozwala namierzyć odpowiedniego i znającego się na rzeczy eksperta. Na platformach internetowych, takich jak freelance.de, można dokonać takiego porównania w kilka minut.
Przyszłość dzieje się teraz!
Szukasz specjalisty freelancera do swojej firmy albo dla klienta? Tutaj znajdziesz najlepszych freelancerów!