Praca freelancera często wiąże się ze sporymi zarobkami: honoraria są zwykle znacznie wyższe niż pensja pracownika. Jednak niezależnie od tego, czy akurat zapytał klient, czy zastanawiasz się nad swoją sytuacją finansową – często pojawia się pytanie, czy freelancer powinien rozliczać się według stawek godzinowych, czy może ryczałtowo za dany projekt. Podsumowanie wad i zalet rozliczeń godzinowych i ryczałtowych:
Rozliczenia godzinowe
W przypadku rozliczenia godzinowego otrzymasz wynagrodzenie dokładnie za czas pracy nad projektem. Ma to zarówno plusy, jak i minusy. W przypadku stawki godzinowej na pewno sprawdza się prosta zasada: im dłużej pracujesz, tym więcej zarobisz. Jeżeli praca będzie wymagała więcej czasu niż się wydawało albo w ostatniej chwili dostaniesz dodatkowe zadanie, Twoje wynagrodzenie będzie wyższe, a to z kolei sprawi, że nadgodziny będą nieco łatwiejsze do zniesienia.
Z drugiej strony taka forma rozliczenia skrywa pewne ryzyko: jeżeli zdarzy Ci się brak możliwości pracy nad projektem, to nie dostaniesz wynagrodzenia za ten okres. Prawdopodobnie nie będziesz przepracowywać zwyczajowych 40 godzin w tygodniu przez 48 tygodni w roku. Trzeba pomyśleć o urlopie, świętach i „chorobowym”. A poza tym – szczerze – najlepsza w pracy freelancera jest elastyczność, czyli możliwość wyjścia do kina nawet w samym środku dnia. Odrobisz te godziny na pewno przy innej okazji. Na takie okoliczności należy przewidzieć w stawce godzinowej swego rodzaju bufor. Dzięki temu lepiej przetrwasz trudniejsze czasy.
Przygotowaliśmy zestawienie stawek godzinowych freelancerów z różnych branż, dzięki czemu łatwiej je porównać. Kolejną wadą takiego rozliczenia jest fakt, że klient nie płaci za stopień trudności albo skomplikowania zlecanych zadań, tylko za same godziny. Nieważne, czy przez tę godzinę przygotowujesz prezentację, czy piszesz skomplikowany kod. W przypadku stałej stawki godzinowej wynik finansowy będzie taki sam.
Rozliczenie ryczałtowe za projekt
W tej części omówimy rozliczenia ryczałtowe. W tym przypadku ustalasz cenę za cały projekt zgodnie z oszacowanymi nakładami czasowymi, logistycznymi i intelektualnymi. To ogranicza w pewnym stopniu ryzyko. W tym wariancie nie chodzi o samą liczbę godzin, a o faktyczną wartość dodaną, którą oferujesz klientowi jako freelancer. Ważne jest Twoje doświadczenie i specjalizacja.
Tego pierwszego potrzebujesz jednak szczególnie, gdy chcesz rozliczać się ryczałtowo za projekt. Kalkulacja stawki na podstawie wspomnianych elementów wymaga sporo autorefleksji i dalekowzroczności. Ta metoda nadaje się więc raczej dla doświadczonych freelancerów. Sytuacja może się skomplikować, kiedy tuż przed końcem terminu wpadną nieplanowane, a jednocześnie pilne zadania, które mogą wymagać pracy po nocach.
Zalety jednej metody są wadami drugiej i odwrotnie. Najlepiej zdecydować samemu, z czym lepiej się czujemy i w ten sposób konstruować oferty dla klientów. Większość z nich zna obie formy rozliczeń. Nieprzyjemnie robi się dopiero wtedy, kiedy dochodzi do dyskusji na temat samej ceny – ale i na to mamy dobrą odpowiedź.