Możemy się założyć, że masz teraz w zasięgu ręki smartfon, który pomógł Ci już dziś w pracy jako freelancer. Planowanie terminów, listy rzeczy to zrobienia i notatki – bez smartfona bylibyśmy niejednokrotnie całkiem zagubieni. Ale czy faktycznie w pełni wykorzystujesz drzemiący w nim potencjał?
W tym artykule zdradzę Ci, jak dzięki 13 innowacyjnym aplikacjom możesz zmienić swój smartfon lub tablet w skrzynkę z narzędziami, która pomoże Ci wszystko zorganizować, znacznie ułatwi codzienną pracę oraz poprawi produktywność. Dzięki sztucznej inteligencji te aplikacje są dodatkowo coraz bardziej przydatne.
Czemu konkretnie się przyjrzymy?
- Ogólne aplikacje dla freelancerów
- Freelancerskie aplikacje dla programistów
- Freelancerskie aplikacje dla projektantów
- Freelancerskie aplikacje dla copywriterów
- Freelancerskie aplikacje dla wirtualnych asystentów
- Freelancerskie aplikacje dla fotografów
- Specjalne pomysły dla wszystkich osób pracujących na własny rachunek
Ogólne aplikacje dla freelancerów
Freelancerzy są jednocześnie menedżerami projektów, księgowymi i specjalistami ds. marketingu. Musimy być dostępni przez całą dobę, a także odpowiednio układać i realizować przelatujące przez głowę pomysły.
To, co innym kojarzy się z wiecznym stresem, dla nas freelancerów jest tego warte. W zamian otrzymujemy bowiem możliwość pracy z dowolnej lokalizacji oraz opcję swobodnego podziału czasu, co wymaga jednak z kolei talentu organizacyjnego. Mimo to musimy bowiem jakoś żyć. Mamy za to aplikacje i narzędzia, które pomagają nam szybciej, wydajniej i bardziej produktywnie organizować różnego rodzaju procesy.
Przy okazji: jeśli jako freelancer szukasz teraz nowych zleceń, warto tutaj zajrzeć.. Codziennie pojawiają się bowiem nowe możliwości.
Zacznijmy jednak od pierwszej aplikacji:
Nr 1 Clockify – aplikacja do rejestracji czasu
W przypadku freelancerów obowiązuje następująca zasada: „czas to pieniądz”. Aby w ciągu dnia można było zrobić możliwie jak najwięcej, trzeba odpowiednio wykorzystywać swój cenny czas. Dodatkowo musisz także sprawdzać, ile godzin możesz zafakturować klientom. Pomoże Ci w tym wszystkim narzędzie do rejestracji czasu.
Bezpłatna aplikacja Clockify umożliwia kontrolę codziennego czasu pracy oraz zarządzanie poszczególnymi etapami projektu. Dzięki temu możesz wydajniej planować zadania i lepiej oszacować własne nakłady czasowe.
Gdy Ty koncentrujesz się na projektach, Clockify liczy czas.Nie musisz już zatem ciągle spoglądać na zegarek (okej, na smartfon). Po ukończeniu wszystkich zadań Clockify wyświetli szczegółową tabelę produktywnej fazy pracy. Obserwując te statystyki przez kilka dni, w przyszłości możesz wykorzystywać czas jeszcze bardziej produktywnie.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Rejestracja czasu
- Obliczenie możliwego do rozliczenia czasu
- Możliwość zapisywania, eksportowania i udostępniania projektów
- Wizualna analiza dziennego i tygodniowego czasu pracy
Nr 2 Mint – sposób na planowanie budżetu
Z całą pewnością masz na telefonie aplikację do bankowości internetowej, ale czy faktycznie wiesz, jak przedstawia się stan Twoich finansów? Jak wiemy, sprawy księgowe nie są dla freelancerów ulubioną częścią ich pracy. Często mają nawet jedno konto do spraw prywatnych i służbowych, co powoduje błogą nieświadomość dotyczącą sytuacji finansowej – najpóźniej do czasu, aż w skrzynce na listy pojawi się decyzja podatkowa.
Za sprawą bezpłatnej aplikacji Mint możesz zarządzać finansami, zaplanować budżet i lepiej skalkulować własne zarobki. Wystarczy połączyć aplikację Mint z kontami bankowymi, aby na bieżąco kontrolować wszystkie wpływy i wydatki.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Planowanie budżetu na projekty
- Przegląd transakcji kont oraz konta PayPal
- Tygodniowe analizy stanu finansów
Freelancerskie aplikacje dla programistów
Jeżeli ekran nagle zmienia kolor na czarny i pojawia się na nim wiele małych, zielonych liczb, mamy do czynienia tylko z komputerem lub smartfonem programisty. Czy jako ekspert z branży także znasz już te aplikacje mobilne?
Nr 3 UltraEdit – programowanie w podróży
UltraEdit to aplikacja do tworzenia kodów, która umożliwia ich pisanie, edycję oraz zarządzanie nimi. Ta aplikacja przypomina bardziej oprogramowanie dla programisty niż standardowy edytor. Dzięki niej można edytować pliki tekstowe, takie jak HTML lub JavaScript, a także otwierać kody źródłowe, takie jak C, C++ czy też Java. Dodatkowo istnieje możliwość dostępu do zintegrowanego klienta FTP.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Edytowanie plików XML i plików tekstowych
- Oznaczanie składni większości języków programowania
- Wyszukiwanie i zastępowanie wierszy w plikach
- Wybór wyglądu edytora
- Zarządzanie plikami zdalnego serwera
- Wyświetlanie licznych informacji dotyczących plików
- Dodawanie bardzo długich wierszy kodów (do 20 000 znaków przed łamaniem)
Nr 4 Oh My Zsh – oprogramowanie typu open source
Ta aplikacja to oprogramowanie typu open source z licznymi funkcjami dla profesjonalnych programistów i administratorów systemu – bądź tych, którzy chcą się poczuć tak, jak oni. Najważniejszym zadaniem jest tutaj zarządzanie konfiguracjami ZSH.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Ponad 200 wtyczek do różnych systemów pakietów i języków programowania
- Ponad 150 tematów
- Społeczność dla programistów
Freelancerskie aplikacje dla projektantów
Przejdźmy teraz do projektantów, którzy stale szukają inspiracji i są pełni kreatywnych koncepcji. Trzeba je jednak także zrealizować. Za sprawą poniższych aplikacji będzie to przysłowiową bułką z masłem.
Nr 5 Canva – łatwy sposób na grafikę komputerową
Aby tworzyć grafiki za pomocą bezpłatnej aplikacji Canva, nie musisz być w tej dziedzinie profesjonalistą. Właśnie to sprawia jednak, że ta aplikacja jest tak niesamowita. Nieważne, czy chcesz wykonać logo swojej firmy, post na Instagram czy też infografikę do nowego bloga, a może grafiki w celu ujednolicenia wizerunku marki – za sprawą aplikacji Canva możesz puścić wodze fantazji, uzyskując przy tym jednocześnie wsparcie za sprawą odpowiednich szablonów.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Tworzenie grafik na podstawie licznych szablonów
- Duży wybór bezpłatnych zdjęć stockowych
Nr 6 Figma – narzędzie do wspólnych projektów
Ciągle tworzysz nowe projekty i chcesz je udostępniać swojemu pracującemu zdalnie zespołowi? Aplikacja Figma to internetowe narzędzie do wspólnych projektów, nad którymi możesz pracować wraz z innymi freelancerami lub klientami – w czasie rzeczywistym i we własnej przeglądarce. Niekończąca się wymiana e-maili czy Dropbox to już w końcu przeszłość.
Figma stanowi dodatkowo idealną platformę komunikacyjną dla projektantów i programistów.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Tworzenie projektów
- Edytowanie projektów innych osób
- Udostępnianie, komentowanie i komunikacja z zespołem
Freelancerskie aplikacje dla copywriterów
W przypadku tworzenia tekstów za pomocą MacBooka, iPada i innego sprzętu poniższe narzędzia są na wagę złota – pomagają nie tylko realizować projekty klientów, ale także prowadzić własną działalność w internecie. Choć tworzenie tekstów na smartfonie nie do końca się jeszcze przyjęło, to narzędzia i aplikacje doskonale nadają się do sprawdzania już gotowych plików.
Nr 7 Grammarly – sposób na sprawdzenie własnego tekstu
Tekst jest już gotowy, ale jego korekta zajmie jeszcze sporo czasu. Wyobraź sobie teraz, że to zadanie wykona za Ciebie aplikacja. Grammarly sprawdzi Twój tekst pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych, a także stylu.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Poprawianie błędów
- Poprawa stylistyki i słownictwa w zależności od gatunku tekstu
- Tworzenie osobistego słownika
- Analiza stylu pisania w ramach statystyk
Nr 8 Ahrefs – doskonałe narzędzie SEO
Jako internetowy copywriter przed publikacją wszystkich tekstów musisz je sprawdzić pod kątem zgodności z kryteriami SEO. Aplikacja SEO Ahrefs pomoże Ci zoptymalizować treść i przygotować ją pod kątem wyszukiwania. Ahrefs nadaje się przede wszystkim do analizy profilu backlink konkurencji. Dzięki temu tworzenie linków zyskuje kolejny poziom – nieważne, czy chodzi tu o nieaktualne łącza, łącza organiczne, budowę łącz czy inne możliwości.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Wyszukiwanie słów kluczowych
- Szacowanie znaczenia każdego słowa kluczowego
- Monitorowanie ruchu
- Tworzenie osobistej listy słów kluczowych
- Analiza pod kątem budowy łącza
Freelancerskie aplikacje dla wirtualnych asystentów
Pod względem organizacji wirtualny asystent jest mistrzem w kwestii szybkości. Mimo to na rynku dostępnych jest kilka aplikacji, które nieco porządkują i strukturyzują jego myśli, tak, aby w rezultacie nie trzeba było się mierzyć z chaosem.
Nr 9 Doodle – cyfrowy planer
Tutaj zakupy, tam telefon, a dodatkowo trzeba jeszcze odpowiedzieć na e-maile. Jeśli jako wirtualny asystent masz czasami pełne ręce roboty, to aplikacja Doodle wkrótce z pewnością stanie się Twoim najlepszym towarzyszem. Za sprawą tego narzędzia możesz zarządzać swoimi zadaniami i zorganizować je tak, aby klienci byli zadowoleni z pracy.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Zarządzanie wszystkimi zadaniami poprzez listę rzeczy do zrobienia
- Organizacja narad lub spotkań
- Planowanie rozmów telefonicznych, telekonferencji i spotkań na Skype
- Organizer
- Automatyczne przypomnienia o zbliżających się wydarzeniach i zadaniach
Nr 10 Buffer – Twój wirtualny menedżer ds. mediów społecznościowych
Planujesz kilka postów w mediach społecznościowych i chcesz je opublikować dokładnie wtedy, kiedy aktywna będzie Twoja grupa docelowa? Buffer łączy wszystkie Twoje konta w mediach społecznościowych, dzięki czemu możesz zaplanować oczekujące posty i opublikować je w odpowiednim czasie – równolegle i w kilku kanałach
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Planowanie postów w mediach społecznościowych (z wyprzedzeniem)
- Tworzenie towarzyszących postom grafik
- Automatyczna publikacja postów
- Analiza aktywności i zaangażowania użytkowników
Freelancerskie aplikacje dla fotografów
Jako fotograf z całą pewnością masz smartfon z doskonałym aparatem, który robi wysokiej jakości zdjęcia. Czy możesz jednak edytować je w telefonie tak, aby były perfekcyjne?
Nr 11 Camera+ 2 – aplikacja all-in-one dla fotografów
Ta aplikacja to uniwersalne rozwiązanie dla fotografów i osób pracujących w branży kreatywnej. Camera+ 2 umożliwia nie tylko wykonywanie wysokiej jakości obrazów, ale także ich późniejszą obróbkę.
Tak samo, jak w przypadku wysokiej jakości aparatów, ta aplikacja umożliwia ustawianie prędkości migawki przesłony, wartości ISO, a także balansu bieli. Podwójny obiektyw umożliwia nawet przełączanie się pomiędzy obiektywem szerokokątnym i teleobiektywem.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Tworzenie surowych ujęć
- Rejestracja i edycja głębokości
- Edycja obrazów za pomocą narzędzi oraz filtrów
Nr 12 The Photographer’s Ephemeris
Największym wyzwaniem, przed którym stają fotografowie, jest uchwycenie optymalnych warunków oświetleniowych . Właśnie tutaj doskonale sprawdzi się aplikacja The Photographer’s Ephemeris. W czasie rzeczywistym informuje bowiem, jak wygląda aktualnie oświetlenie danego miejsca przez słońce lub księżyc.
Dzięki temu możesz zaplanować doskonałą sesję fotograficzną we własnych czterech ścianach, zanim jeszcze wybierzesz się w drogę do danej lokalizacji.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Tworzenie listy zapisanych miejsc oraz ich szczegółów geograficznych
- Informacje na temat wschodu i zachodu słońca oraz faz księżyca w preferowanych lokalizacjach
- Wizualna symulacja lokalizacji wraz z jej oświetleniem, cieniem i innymi warunkami oświetlenia
Specjalne pomysły dla wszystkich osób pracujących na własny rachunek
Mimo całej różnorodności freelancerskich zadań wszyscy musimy pamiętać o jednej rzeczy: komunikacji. Ta dodatkowa wskazówka dotyczy wszystkich freelancerów bez wyjątku.
Nr 13 Franz: jeden komunikator do wszystkich kont
Franz to nie tylko były cesarz Austrii, ale także bezpłatna aplikacja, która łączy ze sobą wszystkie komunikatory. Nieważne, czy korzystasz z WhatsAppa, e-maila, czy Messengera na Facebooku – po prostu dodaj te rozwiązania, których używasz i kontaktuj się ze zleceniodawcami, członkami zespołu lub innymi wolnymi strzelcami tylko w jednej aplikacji.
Dzięki temu możesz mieć pod ręką wszystkie ważne osoby. Dodatkowo istnieje możliwość oddzielenia kontaktów prywatnych od zawodowych, co pozwoli Ci jednocześnie prowadzić spotkanie z 14-osobowym wirtualnym zespołem, uzgadniając w tym samym czasie spotkanie z najlepszym kumplem.
Co może jeszcze aplikacja dla freelancera?
- Korzystanie ze wszystkich komunikatorów w zaledwie jednym narzędziu
- Komunikacja w różnych językach
- Kontrola wszystkich powiadomień
Podsumowanie: produktywność 2.0
Koniec z tysiącem terminów, marnotrawieniem czasu i niską produktywnością – od teraz wystarczy wyciągnąć smartfon, aby za sprawą nowych aplikacji ułatwić sobie zawodowe życie. Na dobry początek warto jest skorzystać z bezpłatnych lub testowych wersji. Używając ich, ocenisz wysokość ROI (Return on Investment, zwrot z inwestycji) przed decyzją o zakupie wersji premium.
To, jaka aplikacja jest dla Ciebie najlepsza, to oczywiście indywidualna sprawa. Choć niektórzy nie mogą się obejść bez tych pomocy, inni wciąż jeszcze robią notatki w notesie lub korzystają ze smartfona tylko po to, aby pograć w gry.
Jaka aplikacja jest Ci podczas pracy freelancera niezbędna? Opisz swoje ulubione w komentarzach.